Cilvēku barība, ko jūsu Siamiešu kaķis var un nevar ēst

Cilvēku barība, ko jūsu Siamiešu kaķis var un nevar ēst

Jūs paņemat greznu uzkodu, ieslēdzat televizoru un atliecaties uz dīvāna. Pēc dažām sekundēm jūsu Siamiešu kaķis dodas pie jūsu kājām un mirkšķina uz jums ar savām lūdzošajām un apburošajām acīm, lūdzot vienu vai divus kumosus. Lai gan jūs ne mazākajā mērā neiebilstat dalīties ar savu maltīti, tomēr vilcināties, jo neesat pārliecināts, vai šis ēdiens ir piemērots jūsu kaķim.

Šajā blogā mēs apspriedīsim dažus cilvēka pārtikas produktus, kurus jūsu kaķis var droši baudīt (kopā ar tiem, kurus vajadzētu turēt tālāk no jūsu Siamiešu kaķenītes).

Cilvēka pārtika, ko var ēst Siamiešu kaķi:

1) Zivis

Zivis vienmēr vajadzēja iekļaut šajā sarakstā kā pirmo, vai ne? Vienīgā reize, kad zivis ir kaitīgas jūsu Siamiešu kaķim, ir tad, kad tas barojas tieši no akvārija ar zivīm. Bez tam eļļainās zivis, piemēram, skumbrija vai tuncis, var palīdzēt uzlabot jūsu pūkainā drauga smadzenes, locītavas un redzi.

2) Siers

Nākamreiz, kad brokastīs ēdīsiet sieru, aiciniet savu kaķi pievienoties – olbaltumvielu un kalcija saturs ir ārkārtīgi noderīgs gan jums, gan jūsu kaķim.

3) Gaļa

Gaļa, piemēram, liellopu un mājputnu gaļa, kaķiem ir pilnīgi dabīgs ēdiens. Tomēr jums jāizvairās no šķiņķiem vai aukstajiem izcirtņiem, jo tie satur lielu daudzumu nātrija un var būt toksiski jūsu Siames kaķa jutīgajam kuņģim.

4) Banāni

Jūs droši vien zināt, cik svarīgi augošiem bērniem ir banāni, bet vai jūs zinājāt, ka tie var būt diezgan veselīgs variants arī jūsu Siames kaķim? Tomēr banāniem nevajadzētu kļūt par pastāvīgu kaķa ēdienkartes sastāvdaļu, jo tajos ir augsts cukura līmenis.

5) Ogas

Ogās, piemēram, zemenēs un mellenēs, ir augsts antioksidantu līmenis, kas var sniegt daudz labumu gan cilvēkiem, gan kaķiem. Kopā ar zemo cukura saturu ogas ir labs ēdiens kaķim.

6) Burkāni

Lai gan dārzeņi ir būtiska cilvēka uztura sastāvdaļa, kaķēniem tie nav ne tuvu tik svarīgi. Tomēr tas nenozīmē, ka dārzeņi tiem nav droši vai pat noderīgi. Siamiešu kaķenītei ik pa laikam varētu patikt daži vārīti burkāni, tomēr noteikti izvairieties no barošanas ar jēlu burkānu, jo pastāv iespēja, ka kaķis var aizrīkoties.

7) Melones

Kaķiem parasti garšo mazi gabaliņi arbūzu bez sēklām, medusrasas vai kantalupas. Turklāt melones ir bagātas ar C un A vitamīniem – diviem cilvēkiem un dzīvniekiem būtiskākajiem vitamīniem.

8) Ķirbji

Izvairieties no garšvielām un vienkārši izbarojiet ķirbi savam Siāmas kaķim. Līdztekus daudzām citām uzturvielām ķirbju biezenī ir daudz šķiedrvielu, kas var palīdzēt gremošanas problēmu risināšanā. Turklāt, tā kā Siamiešu kaķiem ļoti patīk sevi laizīt, kuņģī bieži vien veidojas matu kamoli – vēl viena lieta, ko var palīdzēt novērst šķiedrvielas.

9) Rīsi

Tāpat kā dārzeņi, arī rīsi nav kaķiem nepieciešama barība, bet arī nekaitē. Patiesībā, ja jūsu Siamiešu kaķim ir gremošanas problēmas, nedaudz rīsu var izrādīties noderīgi.

10) Olas

Olas, kurās ir daudz olbaltumvielu, ir vēl viens veselīgs ēdiens, ar ko varat (un vajadzētu) barot Siamiešu kaķi. Tomēr izvēlieties vārītas olas, jo jēlas dažkārt satur tādas baktērijas kā E.coli vai salmonellu

11) Auzu pārslas

Auzās ir daudz dzelzs, olbaltumvielu un šķiedrvielu – visas trīs šīs vielas ir ļoti labvēlīgas Siamiešu kaķa veselībai. Turklāt, ja Jūsu kaķim ir ādas problēmas, auzu lietošana var būt noderīga.

12) Spināti

Vai esat kādreiz pamanījuši, ka jūsu Siāmas kaķis grauž kādu zāli? Kaķiem ļoti patīk zaļi lapu dārzeņi – nemaz nerunājot par to, ka spināti satur daudz dažādu vitamīnu. Tomēr spinātus nevajadzētu dot kaķiem, kuriem ir urīnceļu vai nieru darbības traucējumi.

Cilvēka pārtika, ko nedrīkst ēst Siamiešu kaķi

1) Alkohols

Jebkurš ēdiens vai dzēriens, kas satur alkoholu, kaķiem var izraisīt nopietnas problēmas, tostarp caureju, vemšanu, elpošanas problēmas, komu un pat nāvi.

2) Rauga mīkla

Ja lietojat maizi, kas gatavota no rauga mīklas, izvairieties to lietot kopā ar Siamiešu kaķi. Siamiešu kaķiem jau tā ir jutīga gremošanas sistēma, un rauga mīkla var izraisīt gāzu uzkrāšanos. Tas var izraisīt kaķa kuņģa uzpūšanos un izspiešanos – stāvokli, kas var ātri kļūt letāls. Turklāt alkohols ir viens no rauga blakusproduktiem, un mēs jau esam runājuši par problēmām, ko alkohols var izraisīt kaķu kaķiem.

Tomēr jūs varat barot savu Siames kaķi ar ceptu maizi, ja vien kaķis ir vesels.

3) Kafija

Kafija satur metilksantīnus, piemēram, kofeīnu un bromīnu. Šīs vielas, ko lieto kaķi, var izraisīt caureju, vemšanu, krampjus, trīci un pat nāvi.

4) Šokolāde:

Tāpat kā kafijā, arī šokolādē ir kofeīns (metilksantīns), kura iedarbība jau ir aprakstīta iepriekš. Dažādu veidu šokolādēs ir atšķirīga metilksantīna koncentrācija – baltajā šokolādē tā ir vismazāk, bet kakao pulverī – visvairāk. Tomēr parasti nevienu šokolādi nevar uzskatīt par drošu kaķiem.

5) Kokosrieksts (ūdens un mīkstums)

Svaigu kokosriekstu mīkstums un piens var izraisīt gremošanas problēmas Siamiešu kaķiem. Kokosriekstu ūdenī ir tāds kālija daudzums, kas parasti kaķiem nav drošs, lai gan kokosriekstu eļļa var izrādīties noderīga dažu ādas problēmu gadījumā, ar kurām jūsu kaķis varētu saskarties. Ņemot vērā iepriekš minēto, pirms šī līdzekļa ieviešanas iesakām konsultēties ar veterinārārstu.

6) Citrusaugļi

Greipfrūtos, klementīnos, apelsīnos, citronos un laimos ir citronskābe, kas Siamiešu kaķiem var izraisīt dažādas problēmas. Jāizvairās no pašiem augļiem, kā arī to sēklām, mizām, lapām un kātiņiem. Lai gan neliels citrusaugļu daudzums, visticamāk, izraisīs tikai vieglu kuņģa darbības traucējumu, lielāks daudzums var izraisīt smagu vemšanu, caureju un nervu sistēmas nomākumu.

7) Piena produkti

Kaķu kaķiem bieži sastopama laktozes nepanesība, kas nozīmē, ka piena produkti (piemēram, jogurts, piens vai siers) slikti iedarbojas uz viņu gremošanas sistēmu. Lai gan vislabākais risinājums ir pilnībā izvairīties no šādu produktu lietošanas, ar veterinārārstu vienmēr varat apspriest alternatīvas bez laktozes.

8) Rozīnes un vīnogas

Lai gan precīzs šo produktu toksicitātes iemesls nav zināms, ir pierādīts, ka rozīnes un vīnogas kaķiem (un pat suņiem) var izraisīt nieru mazspēju.

9) Rieksti

Makadāmijas koka rieksti ir toksiski kaķiem. Tomēr, līdzīgi kā rozīņu un vīnogu gadījumā, šīs toksicitātes cēlonis nav līdz galam skaidrs. Citi rieksti, piemēram, valrieksti, pekanrieksti un mandeles, satur lielu daudzumu eļļas un tauku, kas Siamiešu kaķiem var izraisīt kuņģa darbības traucējumus un pat pankreatītu.

10) Svaiga/neapstrādāta gaļa

Kā jau minējām pirmajā sadaļā, neapstrādātā vai pat nepietiekami apstrādātā gaļā var būt E.Coli un Salmonella baktērijas. Šā iemesla dēļ kaķiem, kuri lieto jēlu gaļu, bieži rodas kuņģa un zarnu trakta problēmas

11) Svaigas olas

Tāpat kā jēla gaļa, arī jēlas olas var būt inficētas ar salmonellām. Salmonellas infekcijas pazīmes ir drudzis, caureja un vemšana. Turklāt jēlās olās ir avidīns, kas ir sava veida ferments, kurš kavē biotīna uzsūkšanos kaķiem (biotīns ir svarīgs kažokādas un ādas veselībai).

12) Svaigas zivis

Arī svaigas zivis ir neaizsargātas pret baktērijām, kas var izraisīt Siamiešu kaķu saindēšanos ar pārtiku

13) Daži dārzeņi

Lai gan kaķi var droši lietot uzturā dažādus dārzeņus, citi, piemēram, maurloki, šalotes, sīpoli, puravi, ķiploki un sīpoli, var izrādīties kaitīgi. Šie dārzeņi kaķiem var izraisīt kuņģa un zarnu trakta problēmas un pat bojāt sarkanās asins šūnas. Jāizvairās arī no pārtikas produktiem, kas satur šos garšaugus vai dārzeņus (piemēram, ķiploku maizes).

Nobeiguma vārds

Lūk, diezgan izsmeļošs saraksts ar visiem drošajiem un nedrošajiem pārtikas produktiem Siames kaķiem. Nākamreiz, kad jūsu kaķu draugs lūgs daļu no jūsu našķa, jūs zināsiet, ko darīt.

Ja jums šķiet, ka jūsu Siamiešu kaķis ir apēdis vai apēdis kaut ko kaitīgu, nekavējoties vērsieties pie veterinārārsta – negaidiet, kamēr kaķis sāks izrādīt slimošanas pazīmes.